Навигация
 
Главная  - Бухгалтерский учет, аудит  - Книги  - Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 1
Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 1
<< Содержание < Предыдущая Следующая >

ОБЛІК В ОРЕНДОДАВЦЯ

Для зручності наведемо головні податкові наслідки, що виникають в орендодавця при операціях оренди, у табличній формі (див. таблицю 9.2).

Таблиця 9.2

Відображення у податковому обліку орендодавця (підприсмства, що перебуває на загальній системі оподаткування) операцій з оренди

Нерухомість

Транспортні засоби (аналогічний податковий облік іншого майна, що відноситься до груп 2,3,4 ОФ)

Облік об'єкта

1. Податок на прибуток

Продовжується амортизація переданого об'єкта (пп. 7.9.6, 8.5.1 Закону про прибуток).

2. ПДВ

Не виникає об'єкт обкладення ПДВ (пп. 3.2.2 Закону про ПДВ).

Як при оренді нерухомості.

Отримання орендних платежів

1. Податок на прибуток

Облік можливий двома способами:

1) до складу ВД включається величина орендної плати, нарахованої за звітний період (квартал, півріччя, 9 місяців, рік). Якщо орендну плату отримано за термін, що перевищує звітний період, то відносити повну суму передоплати до складу ВД не треба (згідно з пп. 7.9.6 Закону про прибуток). Проте, на думку ДПАУ, ВД виникає на повну суму;

2) доходи від оренди відображаються так, як у виконавця довгострокових контрактів (п. 7.10 Закону про прибуток). Використовувати порядок оподаткування доходів і витрат згідно з «довгостроковими правилами» орендодавець матиме право у разі отримання попередньої оплати на строк, що перевищує звітний період.

2. ПДВ

ПДВ, нарахований на суму орендного платежу ПЗ орендодавця (пп. 3.1.1 Закону про ПДВ).

Як при оренді нерухомості.

Поліпшення та ремонт майна

Варіант 1. Поліпшення здійснює орендодавець

1. Податок на прибуток

Витрати на поліпшення включаються до ВВ у сумі, що не перевищує 10% сукупної балансової вартості всіх груп ОФ станом на початок такого звітного періоду (пп. 8.7.1 Закону про прибуток). Сума, що перевищує 10-відсотковий ліміт, збільшує балансову вартість об'єкта групи 1, що поліпшується (пп. 8.7.1 Закону про прибуток). Важливо!

1) Витрати, пов'язані з поліпшенням нерухомості (об'єкта) у сумі, що підлягає амортизації, включають до складу балансової вартості об'єкта й амортизують:

— за «старими» ставками, якщо об'єкт був придбаний орендодавцем до 2004 р.;

— за «новими» ставками, якщо такий об'єкт був новим і був придбаний орендодавцем після 2004 р. (п. 1 Перехідних положень Закону №1957*).

2) Якщо орендодавець проводив господарським способом роботи, які потребують ліцензії, без її наявності, то віднести такі витрати до ВВ він практично не зможе.**

3) При віднесенні витрат з розширення, реконструкції та технічного переоснащення будівлі господарським способом до складу ВВ орендодавцю слід враховувати такий момент. При проведенні таких дій складають кошторис та визначають вартість майбутніх робіт. При складанні кошторису треба застосовувати ДБН України, затверджені наказом Держбуду України від 27.08.2000 р. №174.

2. ПДВ

Сума ПДВ, сплачена організаціям за проведення ремонту будівлі, відноситься до ПК

Як при оренді нерухомості, 3 тією лише різницею, що витрати, які перевищують 10-відсотковий ліміт, відносяться на збільшення балансової вартості групи 2 та амортизуються або за «новими» ставками амортизації (якщо був придбаний новий об'єкт та після 2004 р.), або за «старими» ставками (якщо об'єкт був придбаний до 2004 р.).

 

Варіант 2. Поліпшення здійснює орендар

У податковому обліку не відображається.

Важливо! Якщо нерухомість повертається орендодавцю після закінчення дії договору оренди, то вартість поліпшень об'єкта, які на момент повернення залишилися незамортизованими в обліку орендаря, жодним чином не відображається у податковому обліку орендодавця (пп. 8.8.2 Закону про прибуток).

Як при оренді нерухомості.

* Закон України від 01.07.2004 р. №1957-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

** Ліцензійні умови провадження будівельної діяльності, затверджені наказом Держкомпідприємництва, Держбуду від 13.09.2001 р.

№112/182.

Нерухомість

Транспортні засоби (аналогічний податковий облік іншого майна, що відноситься до груп 2,3,4 ОФ)

Варіант 3. Поліпшення проводить орендар, а орендодавець компенсує йому понесені витрати

1. Податок на прибуток

На вартість компенсованого ремонту в орендодавця виникають ВВ у межах 10-відсот-кового ліміту (пп. 8.7.1 Закону про прибуток) або збільшується балансова вартість об'єкта (у разі перевищення ремонтних витрат над 10-відсотковим лімітом). 2. ПДВ

ПДВ, сплачений у вартості ремонту, орендодавець може включити до ПК за наявності належним чином оформленої податкової накладної (пп. 7.4.1 Закону про ПДВ).

 

Як при оренді нерухомості, 3 тією

лише різницею, що витрати, які перевищують 10-відсотковий ліміт, відносяться на збільшення балансової вартості групи 2 ОФ.

Варіант 4. Поліпшення здійснює орендар у рахунок орендної плати

Див. варіант 4 таблиці 1.

Як при оренді нерухомості.

Повернення об'єкта

1. Податок на прибуток

Не відображається у податковому обліку (пп. 7.9.6 Закону про прибуток).

2. ПДВ

Не виникає об'єкт обкладення ПДВ (пп. 3.2.2 Закону про ПДВ).

Як при оренді нерухомості. 
Главная
Банковское дело
Бухгалтерский учет, аудит
Инвестиции
Экономика
Налоги
Финансы
Финансовое право
Прочие дисциплины
Карта сайта
Правила користування