Навигация
 
Главная  - Бухгалтерский учет, аудит  - Книги  - Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 2
Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 2
<< Содержание < Предыдущая

ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК ТОВАРІВ, ВИКОРИСТАНИХ УГОСПОДАРСЬКОМУ ОБІГУ ЗБЕРІГАЧА

Окремо спинімося на ситуації, коли товари, отримані зберігачем на зберігання, використані ним у власному виробничому чи господарському обороті (право на таке використання у договорі не застережено). У цьому разі такі товари підпадатимуть під визначення безоплатно отриманих (п. 1.23 Закону про прибуток), а тому зберігачу на вартість таких товарів слід збільшити ВД1. Виникає запитання: у якому періоді зберігач повинен відобразити ВД на вартість безоплатно отриманих товарів — у періоді отримання товарів на зберігання чи в періоді фактичного використання товарів у власній господарській діяльності? На нашу думку, такий дохід виникає у періоді використання товарів у господарській чи виробничій діяльності. Це підтверджується абз. 2 пп. 4.1.6 Закону про прибуток, згідно з яким до ВД включаються доходи у вигляді «...вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді». Звітним періодом буде період, коли отримані на відповідальне зберігання товари стануть безоплатно отриманими, а такими вони стануть, лише коли будуть використані у господарській діяльності. До того моменту вони перебувають на зберіганні.

У поклажодавця в податковому обліку ВД на суму безоплатно наданих товарів не виникає, проте, на нашу думку, він не матиме права на ВВ та ПК, відображені у періоді купівлі таких товарів. Отже, ВВ треба відкоригувати на вартість товарів, що були віддані на зберігання та використані зберігачем у власному господарському обороті, та нарахувати ПДВ виходячи зі звичайної ціни (п. 4.2 Закону про ПДВ). У майбутньому, якщо поклажодавець отримає компенсацію понесених втрат від зберігача, то її сума не відображатиметься у складі його ВД на підставі пп. 4.2.3 Закону про прибуток (якщо має місце рішення суду або претензійна робота).

Зберігач у результаті використання майна, що

1) як безоплатно отримані товари (п. 1.23, абз. 2 пп. 4.1.6 Закону про прибуток):

2) як товари, отримані на зберігання та використані у господарському обороті (на підставі абз. 6 пп. 4.1.6 Закону про прибуток).

зберігається, буде зобов'язаний відшкодувати поклажодавцю завдані збитки. Оскільки відшкодування збитків не має відношення до господарської діяльності зберігача, то й не буде прав на ВВ та податковий кредит з ПДВ на ті товари, які зберігач буде вимушений додатково придбавати для компенсації втрат поклажодавцю. Тому при виникненні такої ситуації для обох сторін вигіднішим буде спочатку документально оформити повернення товару з відповідального зберігання з подальшим продажем товару зберігачу.

ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК ПЛАТИ ЗА ВІДПОВІДАЛЬНЕ ЗБЕРІГАННЯ

Як уже зазначалося вище, операція з відповідального зберігання майна з метою оподаткування належить до категорії послуг. А тому договірна вартість такої послуги є об'єктом обкладення ПДВ і відображається у складі ВД (за мінусом ПДВ) зберігача. У сторони, яка віддала товар на зберігання, — поклажодавця — на вартість отриманих послуг зі зберігання виникатимуть ВВ (на підставі пп. 5.2.1 Закону про прибуток) та ПК (на підставі пп. 7.4.1 Закону про ПДВ). У п. 5.9 Закону про прибуток сказано, що перерахунку підлягають запаси, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких відносяться до складу ВВ. Разом з тим, згідно з п. 8 П(С)БО 9, витрати на зберігання запасів не включаються до їх первісної вартості, тож і перерахунок таких витрат за п. 5.9 у складі балансової вартості запасів робити не треба. Зазначені витрати відповідно до пп. 5.2.1 Закону про прибуток у поклажодавця відносяться до ВВ за першою подією і за умови дотримання норм пп. 11.2.3 Закону про прибуток.

Оскільки операція зберігання належить до послуг, то радимо уникати безоплатних договорів зберігання. Адже зберігач не зможе відобразити ВВ і податковий кредит з ПДВ за витратами, пов'язаними зі зберіганням майна, а поклажодавець, своєю чергою, змушений буде відобразити ВД на суму безоплатно отриманих послуг. Вартість послуг має бути при цьому розрахована за звичайними цінами.



 
Главная
Банковское дело
Бухгалтерский учет, аудит
Инвестиции
Экономика
Налоги
Финансы
Финансовое право
Прочие дисциплины
Карта сайта
Правила користування