Навигация
 
Главная  - Бухгалтерский учет, аудит  - Книги  - Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 1
Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 1
<< Содержание < Предыдущая Следующая >

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ТА ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК ДОГОВОРУ ПЕРЕВЕЗЕННЯ АВТОМОБІЛЬНИМ ТРАНСПОРТОМ

Основними учасниками процесу перевезення є вантажовідправник/вантажоодержувач та перевізник вантажу, крім того різноманітні посередники (експедитори, агенти та ін.). Згідно з п. 33 ст. 9 Закону №1775, перевезення є ліцензійним видом діяльності, відповідно виконавець послуг обов'язково повинен мати ліцензію, що засвідчує право цього суб'єкта господарювання здійснювати певний вид діяльності.

Документом, який докладно описує вимоги до виконання договору перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, є Правила №363, які визначають права, обов'язки та відповідальність перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів — замовників.

Отже, всі суб'єкти господарювання, пов'язані з виконанням цього договору, повинні керуватися нормами, встановленими цими правилами. Але треба пам'ятати, що перевезення небезпечних, великовантажних, великогабаритних вантажів, пошти та вантажів у міжнародному сполученні регламентуються окремими документами.

Первинні документи договору перевезення автомобільним транспортом

Оформлення первинних документів є невід'ємною частиною виконання договору перевезення, як і будь-яких інших господарських операцій. Зокрема, у ст. 307 ГКУ закріплено обов'язок перевізника забезпечити вантажовідправників бланками документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень. Замовник, своєю чергою, зобов'язаний, відповідно до ст. 51 Закону про автомобільний транспорт, своєчасно та повністю оформити документи на вантаж.

Часто виникає запитання, чи зобов'язані дотримуватися вимог щодо оформлення первинних документів приватні підприємці — платники єдиного податку, адже вони звільнені від обов'язкового ведення бухгалтерського обліку власної діяльності? Отже, чи зобов'язані виписувати товаротранспортну накладну приватні підприємці? Адже у повсякденній практиці підприємці — суб'єкти спрощеної системи оподаткування, які надають послуги перевезення, при оплаті готівкою часто обмежуються тільки розрахунковою квитанцією.

Ст. 48 Закону про автомобільний транспорт передбачено, що СПД-фізособа, що здійснює перевезення вантажів, як і інші суб'єкти господарювання, зобов'язаний мати первинні документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Мало того, передостання редакція Правил

№363 вимагала застосування бланків суворого обліку (ТТН та дорожніх листів). Проте ця вимога так і не набрала чинності, бо наступними змінами у нормативних документах її було скасовано.

Незалежно від форм власності всі СГД зобов'язані застосовувати типові форми первинного обліку роботи вантажного автомобіля, затверджені наказом Мінтрансу та Мінстату від 29.12.95 р. №488/346:

1) «Дорожній лист вантажного автомобіля», ф. №2;

2) «Дорожній лист вантажного автомобіля у міжнародному сполученні», ф. №1 (міжнародна) — у разі здійснення перевезення за кордон;

3) «Товарно-транспортна накладна», ф. №1-ТН;

4) «Талон замовника», ф. №1-Т3. Правила дорожнього руху зазначають, що у

встановлених законодавством випадках водій повинен мати при собі дорожній лист і документи на вантаж, що перевозиться, а у разі перевезення на великовагових та великогабаритних транспортних засобах та у разі перевезення небезпечних вантажів — документацію відповідно до вимог спеціальних правил, та передавати їх для перевірки на вимогу працівника міліції.

Щодо відповідальності, то згідно зі ст. 60 Закону про автомобільний транспорт надання послуг з перевезення вантажів без первинних документів може спричинити накладення штрафу на перевізника у розмірі 100 н. м. д. г. (1700 грн).

ДОКУМЕНТИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВИКОНУЮТЬ ВАНТАЖНІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документи для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах:

1) для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

2) для водія - посвідчення водія відповідної категорії, ресстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товаротранспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах:

1) для автомобільного перевізника — ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

2) для водія — посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товаротранспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб:

1) для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

2) для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товаротранспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб:

1) для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

2) для водія — посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товаротранспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України. 
Главная
Банковское дело
Бухгалтерский учет, аудит
Инвестиции
Экономика
Налоги
Финансы
Финансовое право
Прочие дисциплины
Карта сайта
Pidru4niki.com - підручники, реферати, лекції
Правила користування