Навигация
 
Главная  - Бухгалтерский учет, аудит  - Книги  - Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 1
Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 1
<< Содержание < Предыдущая

ПЕРВИННІ ДОКУМЕНТИ, НЕОБХІДНІ ЗАМОВНИКУ ТРАНСПОРТНИХ ПОСЛУГ

ДПАУ неодноразово висловлювалася про те, що за відсутності ТТН підприємство-замовник не має права на відображення сплачених (нарахованих) сум у складі ВВ як щодо товару, так і щодо транспортної послуги. Накладної на товар, акта виконаних робіт на перевезення, оформленого договору нібито недостатньо, бо Правила №363 визначають ТТН як єдиний документ, що може бути підставою для списання й оприбуткування ТМЦ та обліку транспортної роботи (див. лист ДПАУ у м. Києві від 23.10.2007 р. №341/Н/31-607). Виходить, що ТТН — ідеальний варіант для підтвердження валових витрат на перевезення. Проте й виключити витрати зі складу валових за відсутності ТТН, на наш погляд, податкові органи не мають права, якщо є документальне підтвердження:

1) факту витрачання коштів на оплату послуг перевізника (вимоги до підтвердних документів у законах про платіжні системи та РРО);

2) фактичного отримання послуг замовником від перевізника (наприклад акт про надання послуг).

Якщо документи, що підтверджують вищезазначені факти, мають усі реквізити, обов'язкові для первинної бухгалтерської документації, та необхідність замовлення таких послуг безпосередньо пов'язана з господарською діяльністю замовника, то підприємство-замовник має право збільшити свої валові витрати згідно з п. 5.1 та п. 11.2 Закону про прибуток.

Зверніть увагу: податкова може не погодитися з останнім, наприклад, у листі ДПАУ у м. Києві від 23.10.2007 р. №341/Н/31-607. Аналогічну аргументовану позицію стосовно обов'язковості оформлювати саме ТТН висловило раніше Держпідприємництво у листі від 08.08.2006 р. №6197 (див. «ДК» №51/2006).

ПЕРВИННІ ДОКУМЕНТИ, НЕОБХІДНІ ПЕРЕВІЗНИКУ

Перелік документів, обов'язкових для виконавця перевезення вантажу, наведено у ст. 48 Закону про автомобільний транспорт.

У договорі перевезення може бути обумовлено також виконання перевізником допоміжних операцій, пов'язаних із внутрішніми перевезеннями вантажів автомобільним транспортом. Це, зокрема, можуть бути навантаження, розвантаження вантажу, перенавантаження на інший вид транспорту, сортування, пакування, обмірювання та маркування вантажу, накопичення, формування або дроблення партій вантажу, зберігання вантажу, транспортно-експедиційні послуги (ст. 47 Закону про автомобільний транспорт).

Чи треба виписувати довіреність для перевезення вантажу автотранспортом? З одного боку, відповідно до норм Інструкції №99, цінності відпускають покупцям чи передають безкоштовно тільки за дорученням одержувачів. Проте порядок оформлення ТТН, який є обов'язковим для виконання відповідно до Правил №363 та визначальним для операцій перевезення, говорить про те, що замовник (вантажовідправник) повинен засвідчити всі примірники ТТН підписом і за потреби печаткою (штампом).

Після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її примірники. Перший примірник залишається у замовника (вантажовідправника), другий — передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий примірники, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передаються перевізнику. На нашу думку, дотримання такого порядку достатньо для того, щоб підтвердити повноваження сторін операції та без оформлення довіреності. 
Главная
Банковское дело
Бухгалтерский учет, аудит
Инвестиции
Экономика
Налоги
Финансы
Финансовое право
Прочие дисциплины
Карта сайта
Pidru4niki.com - підручники, реферати, лекції
Правила користування