Навигация
 
Главная  - Бухгалтерский учет, аудит  - Книги  - Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 2
Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 2
<< Содержание < Предыдущая Следующая >

ОБЛІК ЛІЗИНГОВИХ ПЛАТЕЖІВ

Облік з податку на прибуток у лізингодавця та лізингоодержувача

Відповідно до пп. 7.9.6 Закону про прибуток, при нарахуванні лізингового платежу лізингодавець збільшує свої ВД, а лізингоодержувач збільшує ВВ на таку частину лізингового платежу, яка дорівнює сумі процентів (або комісій), нарахованих на вартість об'єкта лізингу (без урахування частини лізингового платежу, що надається у рахунок компенсації частини вартості такого об'єкта фінансового лізингу), за наслідками податкового періоду, в якому здійснюється таке нарахування. Іншими словами, законодавець з метою обкладення податком на прибуток розподіляє лізинговий платіж на дві частини. Перша надається як компенсація частини вартості об'єкта фінансового лізингу, а друга складається із процентів (комісій), нарахованих на вартість об'єкта лізингу, суми винагороди лізингодавця. При цьому перша частина лізингового платежу не є об'єктом обкладення податком на прибуток ані в лізингодавця, ані в лізингоодержувача.

Облік з пдв у лізингодавця та лізингоодержувача

Відповідно до пп. 3.2.2 Закону про ПДВ, не є об'єктом оподаткування операція з «нарахування та сплати процентів або комісій у складі орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу в сумі, що не перевищує подвійну облікову ставку НБУ, встановлену па день нарахування таких процентів (комісій) за відповідний проміжок часу, розраховану від вартості об'єкта лізингу, наданого у межах такого договору фінансового лізингу; за об'єктом фінансового лізингу, оціненим в іноземній валюті, сплата процентів з метою оподаткування визначається у гривнях за курсом валют, визначеним Національним банком України на момент сплати».

Отже, лізингодавець у момент передачі об'єкта фінлізингу додає до вартості такого майна суму ПДВ, при цьому базою нарахування є вартість об'єкта лізингу. А щомісяця або щокварталу (виходячи з умов договору) обкладає ПДВ лише суму відсотків або комісій з урахуванням пп. 3.2.2 Закону про ПДВ (у частині, що перевищує подвійну облікову ставку НБУ). Операції з оплати вартості суми компенсацій за іншими послугами (наприклад, комунальні платежі, водопостачання тощо) обкладаються ПДВ у загальновстановленому порядку як продаж послуг.

Лізингоодержувач у момент отримання об'єкта має право на податковий кредит з ПДВ, а потім за періодами також отримує таке право на вартість нарахованих та сплачених відсотків або комісій у сумі перевищення подвійної облікової ставки НБУ.

Викладене вище застосовується до фінансового лізингу переважної більшості ОФ. Проте є винятки щодо лізингу легкових автомобілів.

Лізингоодержувачу варто пам'ятати пп. 7.4.2 Закону про ПДВ: «Не включається до складу податкового кредиту та відноситься до складу валових витрат сума податку, сплачена платником податку при придбанні легкового автомобіля (крім таксомоторів), що включається до складу основних фондів».

Позитивною з цього питання є позиція ДПАУ, але лише щодо лізингодавця. Зокрема, у листі від 01.12.2006 р. №22466/7/31-0017 податкове відомство зазначає: «По операції з передачі легкового автомобіля з основних фондів у фінансовий лізинг, виникають податкові зобов 'язання з податку на додану вартість ...Одночасно, враховуючи те, що на момент передачі легкового автомобіля у фінансовий лізинг такий легковий автомобіль виключається зі складу основних фондів, платник ПДВ отримує право на включення до податкового кредиту сум ПДВ, які... до моменту його передачі у фінансовий лізинг до складу податкового кредиту не включалися».

Складнішою є ситуація з лізингоодержувачем. Адже ним автомобіль включається до складу ОФ з подальшою амортизацією і така операція прирівнюється до придбання автомобіля. Якщо керуватися пп. 7.4.2 Закону про ПДВ, то відносити до ПК суму ПДВ, сплачену при отриманні авто у фінансовий лізинг, стає неможливим, оскільки норми Закону про прибуток не передбачають такої можливості.

Якщо ж бухгалтер підприємства-лізингоодержувача вирішить ризикнути і віднести суму ПДВ, сплачену у складі ціни придбання легкового автомобіля у лізинг, до ВВ, то йому треба бути готовим до можливої конфліктної ситуації з податківцями. Зазначимо, що Київський апеляційний господарський суд виніс Постанову від 20.02.2007 р. у справі №32/509-А, в якій визнав право підприємства на включення до ВВ суми ПДВ, сплаченої у складі вартості придбання легкового автомобіля. 
Главная
Банковское дело
Бухгалтерский учет, аудит
Инвестиции
Экономика
Налоги
Финансы
Финансовое право
Прочие дисциплины
Карта сайта
Pidru4niki.com - підручники, реферати, лекції
Правила користування