Навигация
 
Главная  - Финансовое право  - Книги  - Фінансове право - Віхров О.П.
Фінансове право - Віхров О.П.
<< Содержание < Предыдущая Следующая >

ПОДАТКИ, ЩО СПЛАЧУЮТЬ ЮРИДИЧНІ І ФІЗИЧНІ ОСОБИ

Податок на додану вартість

Податок на додану вартість платіж, який приносить левову частку доходів у державний бюджет.

Стягується податок на підставі Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.97 р., який вступив у дію з 01.10.97 р.

Суб’єктами цього податку є як суб’єкти, так і не суб’єкти підприємницької діяльності за умови, що обсяг їх операцій з реалізації послуг, товарів, робіт протягом будь-якого періоду з останніх 12 місяців перевищує 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також фізичні особи.

Фізичні особи без створення юридичної особи, що здійснюють торгівлю за готівкові кошти і сплачують ринковий збір за новим законодавством, не будуть платником податку на додану вартість.

Платником податку тепер є особи, які на митній території України надають транспортні послуги, пов’язані з транзитом пасажирів або вантажів через митну територію, а також імпортують товари, роботи, послуги.

Законом “Про податок на додану вартість” запроваджується спеціальна реєстрація платників податку на додану вартість у державній податковій адміністрації за місцем її знаходження. Податкова адміністрація видає платникам свідоцтво про реєстрацію та індивідуальний податковий номер.

Всі категорії платників сплачують податок на додану вартість на однакових умовах, незалежно від того, в якій валюті провадяться розрахунки.

Для обчислення податку на додану вартість застосовується дві ставки 20% і нульова ставка.

Нульова ставка застосовується при обчисленні податку на додану вартість у разі продажу товарів, робіт або послуг на експорт. Застосування нульової ставки означає повне відшкодування податку на додану вартість, сплаченого постачальником за товари, роботи, послуги, що використані для здійснення поставок на експорт.

Імпортовані підакцизні товари оподатковуються обов’язково. Пільги за податком на додану вартість передбачені на послуги, які надаються в лікувальних закладах, закладах освіти, архівних установах, у сфері соціального захисту дітей, людей похилого віку, інвалідів, службах зайнятості.

Надаються пільги на операції з продажу товарів спеціального призначення для інвалідів, лікарських засобів та виробів медичного призначення, путівок на санаторнокурортне лікування, послуг з доставки пенсій та грошової допомоги, а також робіт з будівництва житла за рахунок коштів інвесторів для військовослужбовців, ветеранів війни та членів сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання службових обов’язків.

Закон України “Про податок на додану вартість” встановив дати виникнення податкових зобов’язань (п. 7.3).

Поновому викладається поняття і сутність податкового кредиту. Податковий кредит в механізмі стягнення податку на додану вартість це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов’язання звітного періоду, тобто та сума, яка підлягає відшкодуванню платнику з бюджету.

Досить багато проблем та хибних поглядів пов’язано із податком на додану вартість. Викликано це тим, що не проводиться вкрай важлива для розуміння непрямого оподаткування різниця між особою, яка фактично оплачує податок (носієм податку), та особоюплатником, на якому лежить податкове зобов’язання по його оплаті. Інколи із цього роблять висновок, начебто у платника податку на додану вартість частина об’єкта оподаткування (заробітна плата і прибуток) підпадає під подвійне оподаткування через важелі податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства та прибуткового податку з громадян. Проте, якщо два останні сплачуються виробником, то податок на додану вартість не зменшує коштів підприємства і сплачується споживачем продукції в ціні товару. Звичайно, підприємствовиробник сплачує і доход працівнику і податок на прибуток, але тому підприємству, у якого воно закупило сировину, комплектуючі тощо, тобто тоді, коли воно саме виступає покупцем. 
Главная
Банковское дело
Бухгалтерский учет, аудит
Инвестиции
Экономика
Налоги
Финансы
Финансовое право
Прочие дисциплины
Карта сайта
Pidru4niki.com - підручники, реферати, лекції
Правила користування
Повернись живим