Навигация
 
Главная  - Бухгалтерский учет, аудит  - Книги  - Бухгалтерський облік - Сопко В.В.
Бухгалтерський облік - Сопко В.В.
<< Содержание < Предыдущая Следующая >

Б.4.2.2.14. Облік випуску готової продукції та визначення (калькулювання) її фактичної фінансової виробничої собівартості

Б.4.2.2.14.1. Облік випуску готової продукції та здачі робіт (послуг)

Загальні питання. Основу побудови бухгалтерського обліку готової продукції становлять такі компоненти:

визначення поняття «готова продукція»;

класифікація готової продукції;

оцінювання готової продукції в поточному обліку;

документальне оформлення випуску, відвантаження та реалізація готової продукції;

система рахунків.

Готова продукція — це виріб (або напівфабрикат), послуга, робота, що пройшли всі стадії технологічної обробки на даному підприємстві, відповідають затвердженим стандартам або умовам договору, прийняті технічним контролем підприємства і здані на склад або замовникові — покупцеві згідно з діючим порядком прийняття продукції.

Усі елементи виробничого процесу — сировина, матеріали, які перебувають на різних стадіях технологічного процесу, утворюють незавершене виробництво та формують вид запасу виробничого.

Готова продукція може мати (а може й не мати) кількісні та якісні характеристики. Наприклад, кількість виражається масою, протяжність — метрами, якість — ґатунком. Але завжди продукція матиме вартісну характеристику.

Побудова обліку готової продукції можлива за різними варіантами. Продукція, яка має кількісні, якісні та вартісні характеристики, може бути здана на склад, а звідти відбуватиметься її відвантаження (продаж) та реалізація. Водночас можливий інший підхід (здебільшого на дрібних підприємствах, фермерських господарствах тощо), коли готова продукція не передається на склад, а нагромаджується безпосередньо у виробника, звідки її відвантажують або передають покупцеві та реалізують.

Продукція, яка не має кількісних характеристик, — робота, послуга (посередництво) або великогабаритні вироби — будинок, пароплав тощо — безпосередньо передається з виробництва покупцеві (замовникові).

Планом рахунків для обліку наявності та руху готової продукції, що має кількісні характеристики та складується, передбачено рахунок «Готова продукція» (рис. Б.4.15). За своїми характеристиками та структурою він аналогічний рахунку «матеріали» та формує вид запасу виробничої діяльності.

За обліковими цінами (щодня)

Відхилення від облікової ціни (раз на місяць)

Фактична виробнича собівартість

За облі- ковими цінами (щодня)

Відхилен- ня від облікової ціни

Фактична виробнича собівартість

 

 

 

 

 

Первинні документи (щодня)

 

 

 

 

 

Калькуляційний розрахунок

 

 

 

 

 

Рис. Б.4.15. Рахунок «Готова продукція»

У бухгалтерському обліку готова продукція має оцінюватися за фактичною собівартістю виготовлення. Але оскільки фактична собівартість може бути визначена лише після збирання всіх затрат та калькулювання її фактичної собівартості, постає потреба в щоденному обліку наявності та руху готової продукції до визначення її вартісних характеристик (для цього існують спеціальні способи, аналогічні способам обліку матеріалів).

Залежно від виду випуск готової продукції з виробництва оформляється та відображається в обліку по-різному. Якщо продукція має речовий характер (виріб), то це означає, що її потрібно передати на склад. У такому разі на підставі первинних документів у бухгалтерському обліку буде зроблено запис, поданий на рис. Б.4.16.

Облік випуску готової  продукції

Рис. Б.4.16. Облік випуску готової продукції, що має кількісні та якісні характеристики і яку здають на склад

Якщо продукція не має натуральних параметрів — робота (ремонт) або послуга (транспортні послуги), то в бухгалтерському обліку випуск рівнозначний передачі продукції замовнику, і тому факт випуску відображається в бухгалтерському обліку (рис. Б.4.17).

 Облік випуску готової продукції, що не має кількісних та якісних характеристик

Рис. Б.4.17. Облік випуску готової продукції, що не має кількісних та якісних характеристик і яку не здають на склад

Коли продукція є унікальною (пароплав, будинок тощо), то відповідний випуск (передача замовнику) відображається записом, наведеним на рис. Б.4.18.

Облік  випуску готової продукції,  яка не  здається на склад

Рис. Б.4.18. Облік випуску готової продукції, яка не здається на склад 
Главная
Банковское дело
Бухгалтерский учет, аудит
Инвестиции
Экономика
Налоги
Финансы
Финансовое право
Прочие дисциплины
Карта сайта
Pidru4niki.com - підручники, реферати, лекції
Правила користування